Niewiele nazw geograficznych pobudza tak wyobraźnię jak Borneo. Trzecia co do wielkości wyspa na świecie. Odległy, egzotyczny ląd, dziewicza puszcza równikowa, zamieszkana przez dzikie plemiona łowców głów. Rzeczywistość niewiele odbiega od tych wyobrażeń. Liczne parki narodowe chronią wspaniałe pasma górskie, dziewicze lasy, śmiałe formy skalne, oraz jaskinie, oszałamiające rozmiarami i bogactwem szaty naciekowej. Przy odrobinie szczęścia na wyciągnięcie ręki zobaczymy orangutany, nosacze i niezliczone gatunki ptaków. Wjedziemy do Sułtanatu Brunei, państwa które mimo niewielkich rozmiarów oferuje wiele do zobaczenia. Zdobędziemy najwyższy szczyt Borneo - Kinabalu. Zwiedzimy tętniące życiem Kuala Lumpur, a na koniec wypoczniemy na plażach wyspy Langkawi.

 

    TERMIN: wiosna/lato/jesień     CZAS TRWANIA: 17 DNI      CENA: 7500 PLN + 2000 USD

 

TRASA:

KUALA LUMPUR - KUCHING - ORANGUTANY W SEMMENGOH - PARK NARODOWY BAKU - PARK NARODOWY GUNUNG MULU - BRUNEI - KOTA KINABALU - WEJSĆIE NA KINABALU - WYSPA LANGKAWI

 

PROGRAM:

Dzień 1 - 2 Przelot z Warszawy do Kuala Lumpur przez jeden z portów lotniczych Europy lub Azji. Odpoczynek po podróży. Spacer aklimatyzacyjny po mieście. Nocleg w Kuala Lumpur.

Dzień 3 Zwiedzanie Kuala Lumpur. Zobaczymy dawne centrum kolonialne wokół Placu Merdeka, zabytkowy dworzec kolejowy, meczet Negara, a także jaskinie Batu. Wieczorem pojedziemy do nowoczesnej dzielnicy Golden Triangle, gdzie będziemy podziwiać futurystyczną architekturę i wspaniale podświetlone fontanny pod Petronas Towers. Nocleg w Kuala Lumpur.

Dzień 4 Przelot do Kuchingu i przejazd do rezerwatu Semenggoh. Spacer do leśnego stanowiska, gdzie pracownicy rezerwatu dokarmiają przyuczane do życia na wolności orangutany. Wieczorem spacer po mieście i wizyta na targu rybnym. Nocleg w Kuchingu.

Dzień 5 Całodzienna wycieczka do niezwykłego Parku Narodowego Bako, w którym na niewielkim terenie sąsiadują z sobą lasy namorzynowe, typowe lasy deszczowe i nagie skały piaskowcowego płaskowyżu. Nocleg w Kuchingu.

Dzień 6 Przelot do Parku Narodowego Gunung Mulu (lista UNESCO), słynącego ze wspaniałych jaskiń, formacji krasowych i wyjątkowego bogactwa przyrody. Nocleg w bungalowach u wrót parku.

Dzień 7 Po śniadaniu wycieczka łodzią do jaskiń Wind Cave i Clearwater Cave. Słyną one ze wspaniałej szaty naciekowej i tworzą jeden z największych pod względem kubatury system jaskiniowy na świecie. Po południu spacery po lesie deszczowym. Nocleg w bungalowach u wrót parku.

Dzień 8 Przelot do Miri i przejazd do stolicy Brunei - Bandart Seri Begawan. Krótki spacer po mieście. Nocleg w stolicy.

Dzień 9 Całodzienne zwiedzanie Brunei. Zobaczymy między innymi: dwa wspaniałe meczety: oszałamiający rozmiarami meczet sułtana Hassanila Bolkiah oraz przepiękny meczet sułtana Omara Alego Saifuddina, a także słynącą z drewnianej zabudowy na palach dzielnicę Kampong Ayer. Nocleg w stolicy.

Dzień 10 Przelot do Kota Kinabalu. Zwiedzanie miasta i okolicy. Nocleg w Kota Kinabalu.

Dzień 11 Przejazd pod Kinabalu. Podejście przez górski las do schroniska Laban Rata (około 5 godzin). Odpoczynek i nocleg.

Dzień 12 Około 2:30 nad ranem wyruszymy, by podziwiać wschód słońca i rozległą panoramę ze szczytu Kinabalu (czas podejścia około 3 godz.). Powrót do Kota Kinabalu i na nocleg.

Dzień 13 Przelot na wyspę Langkawi. Zakwaterowanie w hotelu i czas wolny. Nocleg na wyspie.

Dzień 14 Czas wolny. Dla chętnych nurkowanie lub pływanie z maską i rurką. Nocleg na wyspie.

Dzień 15 Wycieczka po wyspie. Zobaczymy między innymi: wodospady, wiszący most, wjedziemy kolejką na wzgórze z widokiem na wyspę. Nocleg na wyspie.

Dzień 16 - 17 Przelot do Kuala Lumpur i wylot i powrót do Polski

 

CENA OBEJMUJE: 

 • wszystkie bilety lotnicze 
 • wszystkie przejazdy lokalnymi środkami transportu
 • opiekę doświadczonego pilota 
 • wszystkie wstępy i wycieczki opisane w programie (także wejście na Kinabalu)
 • noclegi w hotelach ze śniadaniami (jeden nocleg w schronisku przy Kinabalu)

CENA NIE OBEJMUJE: 

 • wyżywienia i wydatków własnych - orientacyjny koszt na osobę dziennie: 15 - 25 USD
 • dodatkowych atrakcji na wyspie Langkawi (nurkowanie itp)
 • ubezpieczenia kosztów leczenia i następstw nieszczęśliwych wypadków

Wiecznie zielone lasy deszczowe, orangutany i nosacze oraz wiele ciekawych parków narodowych to tylko kilka powodów dla, których warto odwiedzić jeszcze nie zadeptane przez turystów Borneo. Trzecia co do wielkości wyspa na świecie. Odległy, egzotyczny ląd, dziewicza puszcza równikowa, zamieszkana przez dzikie plemiona łowców głów. Rzeczywistość niewiele odbiega od tych wyobrażeń. Liczne parki narodowe chronią wspaniałe pasma górskie, dziewicze lasy, śmiałe formy skalne, oraz jaskinie, oszałamiające rozmiarami i bogactwem szaty naciekowej. Przy odrobinie szczęścia na wyciągnięcie ręki zobaczymy orangutany, nosacze i niezliczone gatunki ptaków. Wjedziemy do Sułtanatu Brunei, państwa które mimo niewielkich rozmiarów oferuje wiele do zobaczenia. Zwiedzimy tętniące życiem Kuala Lumpur, a na koniec wypoczniemy na plażach wyspy Tioman.

 

TERMIN: wiosna/lato/jesień     CZAS TRWANIA: 15 DNI     CENA: 7500 + 1500 USD

 

TRASA: 

KUALA LUMPUR - MELAKA - KUCHING - ORANGUTANY W SEMMENGOH - PARK NARODOWY BAKU - PARK NARODOWY GUNUNG MULU - BRUNEI -  WYSPA TIOMAN

 

PROGRAM:

Dzień 1 - 2 Przelot z Warszawy do Kuala Lumpur. Odpoczynek po podróży. Spacer aklimatyzacyjny po mieście. Nocleg w Kuala Lumpur.

Dzień 3 Zwiedzanie Kuala Lumpur. Zobaczymy dawne centrum kolonialne wokół Placu Merdeka, zabytkowy dworzec kolejowy, meczet Negara, a także jaskinie Batu. Wieczorem pojedziemy do nowoczesnej dzielnicy Golden Triangle, gdzie będziemy podziwiać futurystyczną architekturę i wspaniale podświetlone fontanny pod Petronas Towers. Nocleg w Kuala Lumpur.

Dzień 4 Przejazd i zwiedzanie zabytkowej Malakki. Spacery po wąskich uliczkach starego miasta wpisanego na LIstę Dziedzictwa Kulturowego UNESCO. Nocleg w Melace.

Dzień 5 Przelot do Kuchingu i przejazd do rezerwatu Semenggoh. Spacer do leśnego stanowiska, gdzie pracownicy rezerwatu dokarmiają przyuczane do życia na wolności orangutany. Wieczorem spacer po mieście i wizyta na targu rybnym. Nocleg w Kuchingu.

Dzień 6 Całodzienna wycieczka do niezwykłego Parku Narodowego Bako, w którym na niewielkim terenie sąsiadują z sobą lasy namorzynowe, typowe lasy deszczowe i nagie skały piaskowcowego płaskowyżu. Nocleg w Kuchingu.

Dzień 7 Przelot do Parku Narodowego Gunung Mulu (lista UNESCO), słynącego ze wspaniałych jaskiń, formacji krasowych i wyjątkowego bogactwa przyrody. Nocleg w bungalowach u wrót parku.

Dzień 8 Po śniadaniu wycieczka łodzią do jaskiń Wind Cave i Clearwater Cave. Słyną one ze wspaniałej szaty naciekowej i tworzą jeden z największych pod względem kubatury system jaskiniowy na świecie. Po południu spacery po lesie deszczowym. Nocleg w bungalowach u wrót parku.

Dzień 9 Przelot do Miri i przejazd do stolicy Brunei - Bandart Seri Begawan. Krótki spacer po mieście. Nocleg w stolicy.

Dzień 10 Całodzienne zwiedzanie Brunei. Zobaczymy między innymi: dwa wspaniałe meczety: oszałamiający rozmiarami meczet sułtana Hassanila Bolkiah oraz przepiękny meczet sułtana Omara Alego Saifuddina, a także słynącą z drewnianej zabudowy na palach dzielnicę Kampong Ayer. Nocleg w stolicy.

Dzień 11 Przelot do Johor Baru na Półwyspie Malezyjskim i przejazd do Mersing, gdzie przesiadamy się na prom i płyniemy na rajską wsypę Tioman. Nocleg w resorcie na wyspie.

Dzień 12 – 13 Relaks na plażach Tioman, dla chętnych spacery po dżungli, nurkowanie z butlą lub maską i rurką. Noclegi w resorcie na wyspie.

Dzień 14 Powrót do Kuala Lumpur. Ostatnie zakupy i spacery po mieście. Nocleg w Kuala Lumpur.

Dzień 15 Wylot i powrót do Polski.

 

CENA OBEJMUJE:

 • wszystkie bilety lotnicze 
 • wszystkie przejazdy lokalnymi środkami transportu 
 • opiekę doświadczonego pilota 
 • wszystkie wycieczki zawarte w programie
 • wszystkie wstępy 
 • noclegi w hotelach i resortach (ze śniadaniami)

CENA NIE OBEJMUJE:

 • wyżywienia (oprócz śniadań) i wydatków własnych - około 20 USD na dzień
 • dodatkowych atrakcji na wyspie Tioman (na przykład nurkowanie)
 • ubezpieczenia KL i NNW

Wyjazd na Borneo można połączyć z wizytą w Singapurze.

Wersja VIP bazuje na bardzo wysokim standardzie noclegów w wyszukanych hotelach i resortach. Są to najczęściej programy szyte na miarę dla wymagających grup. Ceny tych programów są wyższe niż przykładowe programy w opcji klasycznej.

Wersja klasyczna bazuje na dobrym standardzie noclegów. Często również, dla szybszego przemiaszczania się po regionie, wynajmujemy prywatny środek transportu, a na dłuższych trasach korzystamy z samolotów. Dzięki temu jesteśmy w stanie sporo zobaczyć a jednocześnie mamy czas na spokojne zwiedzanie i poczucie atmosfery danego miejsca. Przykładowe ceny programów bazują właśnie na opcji klasycznej.

Wersja trampingowa bazuje na noclegach w hostelach lub hotelach klasy turystycznej. Najczęściej podróżujemy po kraju publicznymi środkami transportu. Jest to najtańsza forma zwiedzania danego regionu, dzięki której mamy możliwość bliższego przyjrzenia się codziennemu życiu mieszkańców. Ceny takiego programu są niższe niż przykładowe ceny programów, które bazują na opcji klasycznej.