Zobacz fascynujący miks bogatego dziedzictwa kulturowego i niepowtarzalnej przyrody oraz krajobrazów w magicznym Nepalu. Zachwyć się Bhutanem, znanym jako Kraina Szczęścia i odwiedź malownicze klasztory i zabytki. Obie destynacje obdarzą cię niezapomnianymi widokami, autentycznymi doświadczeniami oraz głębokim zrozumieniem dla kultury tych niezwykłych miejsc. Wyrusz na wycieczkę objazdową do Nepalu i Bhutanu, dwóch pereł Azji!
Standard Premium
Standard Komfort
13 x śniadanie
6 x lunch
7 x kolacja
2 x lot wewnętrzny
samochód
Małe grupy: 6-12 osób
Poziom 3
Odkrywca
W trakcie podróży po Nepalu i Bhutanie dbamy o Twój komfort, ponieważ wiemy, jak ważny jest odpoczynek po dniu pełnym wrażeń. Zawsze poświęcamy wiele czasu na wybór najatrakcyjniejszych miejsc noclegowych. Jednak, ze względu na dostępność w danych terminach, mogą różnić się one od tych zaprezentowanych poniżej.
Wszystkie główne atrakcje są już wliczone w cenę wycieczki, więc nie musisz podejmować dodatkowych decyzji w trakcie podróży. Ciesz się beztroskim odkrywaniem nowych miejsc i tworzeniem niezapomnianych wspomnień podczas wycieczki objazdowej do Nepalu i Bhutanu z Polski.
Każdy wyjazd grupowy ma swój niepowtarzalny charakter. Chcemy, abyś czuł/a się komfortowo, dzięki wiedzy o tym, co czeka Cię podczas tej wyprawy.
Jest kilka dni, w których pokonujemy duże odległości, a czas podróży wynosi 4–5 godzin. Trochę cierpliwości pomoże Ci cieszyć się tą piękną krainą!
Chociaż tempo podróży jest ogólnie łagodne, planowane są piesze wycieczki po miastach oraz krótkie spacery po przyrodniczych atrakcjach (np. piesze safari w Parku Narodowym Chitwan). Choć może to być trochę męczące, jest to świetny sposób, aby w pełni zanurzyć się w lokalnej kulturze i otoczeniu.
Na tym wyjeździe mamy 2 loty wewnętrzne (Pokhara - Katmandu; Katmandu - Bhutan - Katmandu), podczas których limit bagażu to 20 kg, dlatego zalecamy lekkie pakowanie.
W trakcie wycieczki odwiedzamy wiele świątyń (np. Tashichho Dzong, świątynia małp Swayambhunath), co wymaga zachowania pewnego stopnia skromności. Warto zatem zabrać ze sobą ubrania, które zakryją ramiona oraz spodnie lub spódnice sięgające za kolana. Można również rozważyć wzięcie lekkiego szalika, który posłuży do okrycia ramion w gorące dni.
Rozwiń poniższe opisy, aby poznać szczegóły dotyczące noclegów, wyżywienia, atrakcji, przejazdów i dystansów realizowanych danego dnia.
Nasza wyprawa rozpoczyna się już na lotnisku w Polsce. Wsiadamy do samolotu, by już następnego dnia zacząć zwiedzanie niezwykle ciekawego Nepalu.
Lądujemy w Katmandu - ruchliwej, kolorowej i chaotycznej stolicy Nepalu. Stulecia historii ujawniają się w kapliczkach, ukrytych świątyniach i wąskich zaułkach, a Himalaje stanowią spektakularne tło dla tego odurzającego miasta.
Po zakwaterowaniu w hotelu w dzielnicy Thamel idziemy na krótki spacer i po raz pierwszy zanurzamy się w zapachach i smakach kuchni nepalskiej. Lokalne pierożki nazywane momos to zawsze dobry wybór. Składają się z ciasta na bazie mąki wypełnionego mięsem lub warzywami gotowanymi na parze. Warto również spróbować dal bhat, zupy na bazie soczewicy, zwykle podawanej z ryżem i warzywnym curry. Niezależnie od tego, czego spróbujesz, znajdziesz zróżnicowaną kuchnię, mieszankę wpływów z całego regionu.
Wieczorem wybierzemy się na wieczór kulturalny z powitalną kolacją w nepalskim stylu.
Po śniadaniu opuszczamy hotel i udajemy się na zwiedzanie Katmandu i jego najciekawszych miejsc.
Na początek zwiedzimy świątynię małp Swayambhunath. Następnie odwiedzamy Boudhanath, wpisane na Listę Światowego Dziedzictwa UNESCO, aby zobaczyć słynną buddyjską stupę; jest to jedna z największych kulistych stup w Nepalu oraz cel pielgrzymek buddyjskich z całego Nepalu.
Na koniec dnia zobaczymy znajdującą się nad brzegiem rzeki Bagmati, najświętszą hinduistyczną świątynię w Nepalu - Pashupatinath. Istnieje również możliwość spaceru po tętniących życiem ulicach Starego Katmandu. Większość codziennego życia w stolicy toczy się na bazarze: fascynująca mieszanka ludzi sprzedających owoce, warzywa i przyprawy; garncarze kręcący kołami do produkcji małych domowych misek i pojemników na ofiary świątynne; wielbiciele odwiedzający swoich ulubionych bogów w świątyniach i małych kapliczkach rozsianych po bokach alejek; rickshaw wallahs trąbiących swoimi rogami i wszechobecną świętą krową wędrującą wśród tego wszystkiego.
Na noc wracamy do hotelu w Katmandu.
Tego ranka chętni mają możliwość odbycia opcjonalnego lotu widokowego nad Himalajami. Po śniadaniu odwiedzimy doskonale zachowane stare miasto Bhaktapur. Jednak koła garncarskie oraz różnorodne kamienne i drewniane rzeźby o skomplikowanych wzorach sprawiają, że Bhaktapur przypomina raczej ogromną średniowieczną wioskę niż starą stolicę.
Następnie pojedziemy na przedmieścia Kathmandu do Patan nazywanego „miastem piękna”, jednego z trzech królewskich miast w Dolinie Katmandu, znanego jako artystyczne i architektoniczne centrum doliny ze względu Patan Durbar Square, które posiada najwspanialszą kolekcję świątyń i pałaców w całym kraju.
Nocleg spędzamy w hotelu w Katmandu.
Dziś jedziemy z Katmandu do Parku Narodowego Chitwan. Niegdyś był to prywatny teren łowiecki, dziś Chitwan jest parkiem narodowym z gęstymi drzewami i wysoką trawą słoniową, która daje schronienie różnorodnym gatunkom zwierząt, w tym słynnym nosorożcom.
Po południu udamy się na krótki spacer zwieńczony zachodem słońca nad rzeką.
Wieczorem czeka nas pokaz lokalnego tańca Tharu. Nocleg spędzamy w okolicy Parku Chitwan.
Dzisiejszy dzień jest wypełniony atrakcjami w Parku Narodowym Chitwan: spływ łódkami, safari w dżipach, obserwowanie ptaków, spacery, poszukiwanie nosorożców, krokodyli oraz słoni.
O świcie spływamy canoe wzdłuż rzeki Rapti. Spływy będą uzależnione od poziomu wody, płynięcie cicho w dół rzeki w tradycyjnej dłubance daje nam możliwość wypatrzenia wielu odmian ptactwa wodnego. Po śniadaniu czeka nas spacer z lokalnym przewodnikiem. Jeździmy również dżipami i wypatrujemy jednorogich nosorożców i innych dzikich zwierząt. Wyszkolony przewodnik, przekaże nam swoją wiedzę oraz pomoże czerpać większą przyjemność z wycieczki.
Nocleg spędzamy w okolicy Parku Chitwan.
Jedziemy do Pokhary, przyglądając się z okien autobusu życiu na nepalskiej wsi.
Po zakwaterowaniu w hotelu udajemy się na spacer po Pokharze, podczas którego zanurzamy się w niepowtarzalnym podróżniczym klimacie tego miejsca, które jest bramą do Himalajów. Jest tu mnóstwo fajnych kawiarni, restauracji, modnych sklepów i szkółek jogi, które zaspokajają potrzeby ekspatów i podróżników poszukujących przygód.
Wieczorem jemy wspólną kolację i relaksujemy się po podróży. Nocleg spędzamy w Pokharze.
Wcześnie rano wyjazd na Sarangkot, podziwianie wschodu słońca na tle Himalajów - pasmo Annapurny. Z tego miejsca widać dwa ośmiotysięczniki, a przy dobrej widoczności nawet trzy.
Po południu wszyscy udajemy się na wizytę w muzeum górskim, którego podstawowym celem od 50 lat jest rejestrowanie, dokumentowanie i kronikowanie przeszłego i obecnego rozwoju działalności alpinistycznej na świecie, a w szczególności zachowanie sagi o doniosłych wyczynach w historii himalaizmu. Następnie udajemy się w rejs po Jeziorze Fewa, graniczącym z zalesionym wzgórzem.
Na zakończenie dnia obejrzymy panoramę miasta spod Santi Stupa, zbudowanej jako symbol pokoju na świecie. Położona jest na wysokości 1100 metrów na wzgórzu Anadu, skąd roztacza się fascynujący widok na jezioro Fewa, pasmo górskie i miasto. Nocleg spędzamy w Pokharze.
Rano udajemy się na lotnisko i czeka nas krótki przelot do Katmandu.
Po zakwaterowaniu w hotelu idziemy na spacer po Placu Durbar. Chociaż Kathmandu Durbar Square został poważnie uszkodzony podczas trzęsienia ziemi w 2015 roku, wiele pałaców, świątyń i dziedzińców w stylu Newari jest nadal dobrze zachowanych.
Po południu mamy czas wolny. Można zrelaksować się na samodzielnym spacerze po Katmandu, wyciszyć w świątyni, zanurzyć się w chaosie nepalskiego bazaru, zrobić ostatnie zakupy lokalnych rzemieślniczych produktów czy po prostu zjeść pyszne pachnące dania kuchni nepalskiej.
Nocleg spędzamy w Katmandu.
Zaczynamy dzień od przejazdu na lotnisko i wylotu do Bhutanu.
Następnie czeka nas przejazd do komfortowego hotelu w Thimphu. Po drodze zrobimy krótki przystanek na obejrzenie klasztoru Tamchog. Klasztor ten został zbudowany w XV wieku przez Thang Tonga. Odwiedzimy również Narodowe Muzeum Poczty, w którym możesz wydrukować swoje zdjęcia na oficjalne znaczki bhutańskie. Po obiedzie czeka nas wizyta w Narodowym Muzeum Tekstyliów oraz na bazarze rękodzieła, na którym można kupić bhutańskie rękodzieło i sztukę.
Wieczorem udamy się do Tashichho Dzong, która od 1952 roku pełni funkcję siedziby rządu. Nocleg spędzamy w komfortowym hotelu w Thimphu.
Po wczesnym śniadaniu jedziemy do otoczonego bujną przyrodą i górami Punakha. To jedno z najważniejszych historycznych miast Bhutanu, położone w dolinie rzeki Mo Chu. W trasie, robimy krótki przystanek na zwiedzanie pięknej przełęczy Dochu La. Jest to jedno z najbardziej malowniczych miejsc w Bhutanie, położone na wysokości około 3140 m n.p.m. Znana jest głównie z panoramicznego widoku na Pasmo Himalajów, który będziemy podziwiać jeśli dopisze nam pogoda.
Odwiedzimy również Królewski Ogród Botaniczny w Lampelri, gdzie znajdziemy wiele gatunków rododendronów. Później udajemy się do Klasztoru Punakha, znanego również jako Punakha Dzong. Został zbudowany w 1637 roku i pełnił funkcję głównej siedziby monastycznej i administracyjnej kraju do czasu przeniesienia stolicy do Thimphu. Jego architektura odzwierciedla bhutański styl z charakterystycznymi dziedzińcami, dzwonnicami i kolorowymi detalami, a otoczenie go górami i rzeką dodaje mu wyjątkowego uroku.
Tego dnia przejdziemy także przez najdłuższy most wiszący w Bhutanie, który został zbudowany w 2008 roku i mierzy około 160 metrów długości. Most ten znajduje się niedaleko Klasztoru Punakha i oferuje nie tylko praktyczne połączenie między obszarami, ale także zapewnia niesamowity widok na otaczające go krajobrazy, w tym na malowniczą dolinę rzeki Mo Chu.
Po dniu pełnym wrażeń czeka nas nocleg w okolicy Punakha.
Dzisiaj jedziemy do jednego z najpiękniejszych miast w Bhutanie - Paro, gdzie czeka nas jego zwiedzanie. Leży w dolinie rzeki Paro, otoczonej przez ośnieżone szczyty Himalajów. W mieście znajduje się wiele zabytków, w tym klasztor Taktshang Goemba, znany również jako Tygrysie Gniazdo. Paro jest również popularnym miejscem do uprawiania trekkingu i innych sportów górskich. W okolicy znajduje się wiele szlaków, które prowadzą do malowniczych szczytów i dolin. Paro to idealne miejsce na poznanie kultury i historii Bhutanu.
Wieczór spędzamy w bhutańskim stylu. Najpierw czeka nas nieziemski relaks podczas tradycyjnej kąpieli w pachnących świeżym drewnem wannach napełnionych wodą ze strumienia, którą ogrzewa się rozgrzanymi kamieniami, a następnie mini-turniej łuczniczy z uczestnikami wyprawy ubranymi w tradycyjne stroje. Nocujemy w Paro.
Wcześnie rano wyruszymy na spotkanie z „ikoną” Bhutanu. Taktsang, czyli Tygrysie Gniazdo, położone na wysokości 2950 m n.p.m. to zwieńczenie duchowej historii kraju i świadectwo hartu ducha Bhutańczyków.
Kompleks świątyń na cześć Guru Rinpoche, któremu kraj zawdzięcza buddyzm, zbudowano na krawędzi urwiska na skalnej półce 900 m nad dnem doliny. Część wykuta jest w skałach, a część dobudowano transportując na ludzkich grzbietach potrzebne materiały. Trasa prowadzi przez las, natomiast po drodze będziemy mijać niezwykłe kapliczki, młynki modlitewne i flagi rozwieszone na drzewach. Podejście jest dość strome, jednak zjawiskowe widoki wynagradzają wszelki trud. Zwiedzanie kończymy wizytą w najstarszej świątyni kraju – Kyichu Lhakhang. To jeden z najważniejszych klasztorów buddyjskich w Bhutanie. Został zbudowany w VII wieku przez Guru Rinpoche, założyciela buddyzmu tybetańskiego. Kyichu Lhakhang jest uważany za miejsce narodzin buddyzmu w Bhutanie. To tutaj Guru Rinpoche pokonał demona, który terroryzował mieszkańców doliny. Jest to piękny przykład architektury buddyjskiej. Klasztor ma prosty, ale elegancki design, z czerwonymi murami i złotymi dachami. Wnętrze klasztoru jest bogato zdobione malowidłami i posągami.
Na nocleg wracamy do naszego hotelu w Paro.
Po śniadaniu, jedziemy na lotnisko by przemieścić się do Katmandu, stolicy Nepalu. Lot trwa około 40 minut, a podczas niego możesz podziwiać piękno Himalajów.
Po wylądowaniu, udajemy się do hotelu, w którym zatrzymujemy się na ostatnią noc naszej wyprawy. Po zakwaterowaniu, mamy czas wolny na ostatnie zakupy i spacery po Katmandu. Możesz kupić pamiątki, takie jak tradycyjne nepalskie wyroby rękodzielnicze, ubrania lub biżuterię. Możesz również odwiedzić jedną z wielu świątyń lub pałaców w Katmandu, czy udać się na spacer.
Po śniadaniu w hotelu, pakujemy swoje rzeczy i udajemy się na lotnisko. To ostatni moment by spojrzeć na tętniące życiem Katmandu.
Lot do Polski trwa około 10 godzin, więc będziemy mieli dużo czasu, aby odpocząć i przemyśleć wszystkie wrażenia z podróży. Podczas lotu, ponownie mamy okazję podziwiać piękno Himalajów z góry. Zobaczymy ośnieżone szczyty, zielone doliny i błękitne jeziora. Nasza wyprawa kończy się na lotnisku w Polsce, jednak Twoja przygoda z podróżowaniem dopiero się rozpoczyna.
Jeśli pragniesz więcej niezapomnianych doświadczeń, skorzystaj z dodatkowo płatnych atrakcji, które jeszcze bardziej urozmaicą Twoją wycieczkę objazdową po Nepalu i Bhutanie.
*Atrakcje są możliwe w zależności od terminu i dostępności.
Wiemy, jak ważny jest odpoczynek po dniu pełnym przygód, dlatego dbamy o to, aby wszystkie noclegi podczas podróży były bezpieczne i komfortowe.
Standard Premium to zakwaterowanie wyselekcjonowane ze względu na swoją lokalizację, powiązanie z kulturą lub wysoką jakość udogodnień. Miejsca te oferują wyższy poziom komfortu i usług. Standard Premium nie oznacza braku autentyczności doświadczenia.
Rodzaje: luksusowe hotele, komfortowe resorty, klimatyczne bungalowy, piękne wille i domy wakacyjne
Poziom: porównywalne do 4- i 5-gwiazdkowego
Pokoje: 2-osobowe, prywatna łazienka - zawsze
Nasz standard Komfort oferuje noclegi w wygodnych hotelach o dobrym standardzie. Pokoje są przytulne i zapewniają komfortowy wypoczynek. Większość z tych miejsc ma dodatkowe udogodnienia, takie jak restauracje, bary, ogrody lub baseny.
Rodzaj: komfortowe hotele, pensjonaty, komfortowe bungalowy, prywatne wille lub apartamenty
Poziom: porównywalne do 3-gwiazdkowego
Pokoje: 2-osobowe, prywatna łazienka - zawsze
Przed zgłoszeniem na wyjazd zachęcamy do zapoznania się z wiadomościami na stronie Ministerstwa Spraw Zagranicznych RP - Polak za granicą (Nepal, Bhutan). Znajdą tam Państwo informacje dotyczące aktualnych ostrzeżeń dla podróżujących w danym kraju, wymaganych dokumentów podróży, bezpieczeństwa, zdrowia i zalecanych szczepień itp.
Nepal jest generalnie uważany za bezpieczny kraj dla turystów. Należy jednak zachować ostrożność w zatłoczonych miejscach i podczas trekkingu w odległych rejonach, gdzie pomoc może być ograniczona.
Bhutan jest uważany za bardzo bezpieczny kraj dla turystów. Przestępczość jest niska.
Ambasada Polski w Nepalu
Ambasada RP w New Delhi (Indie) jest akredytowana również w Nepalu.
Adres: 50-M Shantipath, Chanakyapuri, New Delhi - 110021, Indie
Telefon: +91 11 4149 6900
E-mail: ewdelhi.polemb.info@msz.gov.pl
Ambasada Nepalu w Polsce
Ambasada Nepalu w Berlinie (Niemcy) jest akredytowana również w Polsce.
Adres: Guerickestrasse 27, 10587 Berlin, Niemcy
Telefon: +49 (030) 34 35 99 -20,-21,-22
E-mail: berlin@nepalembassy.de
Ambasada Polski w Bhutanie
Ambasada RP w New Delhi (Indie) jest akredytowana również w Bhutanie.
Ambasada Bhutanu w Polsce
Ambasada Bhutanu w Brukseli (Belgia) jest akredytowana również w Polsce.
Przy wjeździe do Nepalu paszport powinien być ważny przez co najmniej kolejne sześć miesięcy i posiadać co najmniej dwie puste strony.
Paszport powinien być ważny przez minimum 6 miesięcy od daty wjazdu do Bhutanu.
Obywateli RP obejmuje obowiązek wizowy. Wizę można uzyskać w Ambasadzie Nepalu (najbliższa znajduje się w Berlinie) jak również na lotnisku w Katmandu oraz w następujących punktach granicznych: Kakarvitta, Jhapa (Nepal Wschodni); Birgunj, Parsa (Nepal Środkowy); Kodari, Sindhupalchowk (Pogranicze Północne); Belahia, Bhairahawa (Rupan-dehi, Nepal Za-chodni); Jamunaha, Nepal-gunj (Banke, Nepal Środkowo-Zachodni); Mohana, Dhangadhi (Kailali, (Kanchanpur, Daleki Nepal Zachodni); Gadda Chauki, Mahendranagar. W obu przypadkach – ubiegania się o wizę przed przyjazdem w nepalskiej placówce dyplomatycznej oraz ubiegania się o wizę na przejściu granicznym po przyjeździe do Nepalu, konieczne jest wcześniejsze wypełnienie odpowiedniego formularza na stronie internetowej: https://nepaliport.immigration.gov.np/.
Turysta udający się do Bhutanu musi uzyskać turystyczną wizę wjazdową (zajmuje się tym Shangrila Travel).
Przed zgłoszeniem na wyjazd zachęcamy do zapoznania się z wiadomościami na stronie Głównego Inspektoratu Sanitarnego. Znajdą tam Państwo informację dotyczące zalecanych szczepień oraz wykaz punktów, w których można wykonać szczepienia przed wyjazdem za granicę.
Uczestnicy wyjazdu ubezpieczeni są w ramach pakietu "Bezpieczne Podróże" w wariancie Travel Standard w T.U. Signal Iduna na poniższe sumy: KL - Koszty Leczenia - do 350 000 EUR; NNW - Następstwa Nieszczęśliwych Wypadków - do 45 000 PLN; OC - Odpowiedzialność cywilna - do 60 000 EUR; BP - Bagaż Podróżny - do 5000 PLN; dodatkowo każdy uczestnik otrzymuje ochronę od zaostrzenia choroby przewlekłej w cenie.
Wszędzie płacimy w Rupiach Nepalskich, w miastach nie ma problemu z wypłatami z bankomatów. Najlepiej jednak zabrać ze sobą USD lub EUR i wymienić na miejscu. Banknoty nie powinny być starsze niż te z roku 2000.
Internet dostępny jest wprawie każdym hotelu, dodatkowo można na lotnisku zakupić lokalną kartę SIM do korzystania z internetu.
Gniazdka elektryczne są dostosowane do wtyczek z trzema prostokątnymi lub okrągłymi bolcami (typ brytyjski). Należy zabrać odpowiednią przejściówkę.
Jedzenie w Nepalu jest generalnie bardzo tanie, zwłaszcza lokalne potrawy jak dal bhat (podstawa diety), momo (pierożki), czy chowmein. W miastach jak Katmandu czy Pokhara jest wiele tanich restauracji i barów. Ceny w restauracjach turystycznych są wyższe, ale nadal przystępne. Podczas trekkingu w górach ceny jedzenia i napojów rosną wraz z wysokością i oddaleniem od szlaków komunikacyjnych.
Podróżowanie do Bhutanu jest specyficzne – większość turystów musi wykupić pakiet obejmujący minimalny dzienny wydatek, który pokrywa zakwaterowanie, wyżywienie, przewodnika i transport. W ramach tego pakietu jedzenie jest zapewnione. Poza tym, ceny dla turystów w miejscach nieobjętych pakietem mogą być wyższe. Kuchnia bhutańska słynie z ostrych dań.
Klimat jest bardzo zróżnicowany ze względu na ogromne różnice wysokości – od tropikalnego na nizinach Terai po arktyczny w najwyższych partiach Himalajów.
Nepal:
Bhutan: Podobnie jak w Nepalu, klimat zależy od wysokości. Południe ma klimat subtropikalny, centralne doliny umiarkowany, a północ (wysokie Himalaje) alpejski.
Główne pory roku (dla regionów najczęściej odwiedzanych turystycznie – środkowe wzgórza/doliny i podnóża Himalajów):
Jaki jest najcieplejszy miesiąc w Nepalu i Bhutanie?
Kiedy jest pora deszczowa w Nepalu i Bhutanie?
Najlepszy czas na podróż do Nepalu to wiosna (od marca do maja) i jesień (od września do listopada), kiedy pogoda jest łagodna i widoczność gór jest najlepsza. Lato (od czerwca do sierpnia) to pora monsunowa z obfitymi opadami. Zima (od grudnia do lutego) jest chłodna, szczególnie w wyższych partiach gór. Październik i kwiecień są często polecane.
Najlepszy czas na podróż do Bhutanu to wiosna (od marca do maja) i jesień (od września do listopada), kiedy pogoda jest łagodna, a widoki na góry spektakularne. Lato (od czerwca do sierpnia) to pora monsunowa z opadami. Zima (od grudnia do lutego) jest chłodna, szczególnie w północnej części kraju. Październik i kwiecień są często polecane.
Koszt wycieczki do Nepalu i Bhutanu wynosi w granicach 6100 - 6200 EUR, jednak ostateczna cena jest wypadkową wielu czynników. Wpływ na nią mają między innymi wybrany termin podróży, pora roku, dostępność miejsc w hotelach oraz aktualne ceny atrakcji turystycznych.
Troska o każdy szczegół Twojej podróży jest dla nas priorytetem. Dbamy o komfort i bezpieczeństwo podczas wyprawy grupowej tak, aby każdy wymagający podróżnik mógł zająć się jedynie czerpaniem radości z nowej przygody.