I nie, nie chodzi nam o takie do których dodawane są różne, chemiczne czynniki wzrostu. Mamy na myśli niebotyczne rozmiary warzyw, ze względu na optymalne warunki wzrostu podczas ich uprawy. Mowa o Dolinie Matanuska!
Jest położona na południu Alaski, zachwyca swoim malowniczym krajobrazem i imponującymi widokami górskimi. Ponadto jest znana ze swoich bujnych dolin, szerokich rzek i żyznych terenów rolniczych, które stanowią serce rolniczego regionu Alaski. W dolinie płynie także rzeka Matanuska, która przyciąga wędkarzy i miłośników spływów kajakowych ze względu na swoje bogactwo ryb i malownicze widoki.
I to właśnie tutaj podczas targów Alaska State Fair można zobaczyć 138 kilogramową kapustę czy 35 kilogramowe brokuły. Na targach odbywają się dwa główne konkursy - jeden dla dyń i jeden dla kapusty. W 2021 roku ustanowiono nowe rekordy wagi kopru włoskiego (około 5 kg), czosnku (około 17 kg), długości tykwy (około 325 cm) czy długości ostrej papryki (około 39 cm).
Odpowiedzią jest - słońce. Rolnicy z Alaski cieszą się 20 godzinami światła słonecznego dziennie w miesiącach letnich. Daje to produktom z Alaski dłuższe okno fotosyntezy każdego dnia. Sezon wegetacyjny na Alasce jest zazwyczaj bardzo krótki i trwa średnio 105 dni. Dla porównania, sezon wegetacyjny w Kalifornii trwa prawie 300 dni. Sezon wegetacyjny na Alasce nie charakteryzuje się jednak długimi ciemnymi nocami. Stan ten znajduje się w pobliżu bieguna północnego, gdzie latem i w szczycie sezonu wegetacyjnego każdego dnia jest do 19 godzin słonecznych.
Podczas słonecznego dnia, marchew na Alasce spędza ¾ dnia wytwarzając cukier, a tylko ¼ pozostałego czasu spędza na przekształcaniu tego cukru w skrobię.
Warzywa zostają przekazywane różnym organizacjom. Przykładowo w 2021 roku warzywa zostały przekazane Mat-Su Senior Services, aby nakarmić prawie seniorów, a także oddano je do Alaska Wildlife Conservation Center, aby mogły się nimi posilić zwierzęta takie jak żubry, karibu, łosie i niedźwiedzie.