Wspaniała wycieczka objazdowa po Maderze i Azorach przez różnorodne krajobrazy dwóch wysp. Azory, czyli "Europejskie Hawaje" to wodospady, gorące źródła, kolorowe jeziora wulkaniczne i wszechobecna zieleń. Na Madezre czeka nas zwiedzanie Funchal oraz objazd całej wyspy. Zobaczymy wspaniałe klify i plaże, odwiedzimy ogrody botaniczne, małe wioski i miasteczka gdzie skorzystamy ze słynnych kolejek linowych. Czekają nas spacery lewadami oraz oczywiście lokalna kuchnia i trunki!
10 x Standard Komfort
We własnym zakresie
samochód
1 x lot wewnętrzny
Małe grupy: 6-12 osób
Poziom 5
Piesze wędrówki
W trakcie podróży po Maderze i Azorach dbamy o Twój komfort, ponieważ wiemy, jak ważny jest odpoczynek po dniu pełnym wrażeń. Zawsze poświęcamy wiele czasu na wybór najatrakcyjniejszych miejsc noclegowych. Jednak, ze względu na dostępność w danych terminach, mogą różnić się one od tych zaprezentowanych poniżej.
Każdy wyjazd grupowy ma swój niepowtarzalny charakter. Chcemy, abyś czuł/a się komfortowo, dzięki wiedzy o tym, co czeka Cię podczas tej wyprawy.
Ten wyjazd obejmuje 7-kilometrową wędrówkę po nierównym terenie. Zalecamy zabranie ze sobą wygodnych butów do chodzenia, które zapewniają dobre wsparcie. Jednakże taka długa wędrówka pozwoli Ci na odkrycie niezwykłych widoków i doświadczenie natury w jej najczystszej formie.
Festiwal kwiatów na Maderze to fascynujący i satysfakcjonujący czas na zwiedzanie kraju, jednak trzeba być przygotowanym na zamknięcie niektórych firm, duże natężenie ruchu w miejscach turystycznych.
Wyprawa jest średnio wymagająca fizycznie. Czeka nas spacerowanie po miastach i na punkty widokowe oraz kilka szlaków pieszych (w zależności od możliwości grupy (1-10km). Między miastami mamy własny transport.
Rozwiń poniższe opisy, aby poznać szczegóły dotyczące noclegów, wyżywienia, atrakcji, przejazdów i dystansów realizowanych danego dnia.
Lecimy z Polski na Azory na wyspę Sao Miguel.
Po zakwaterowaniu w apartamentach, jemy wspólną kolację w jednej z licznych restauracji w Ponta Delgada. Daniami, które warto tutaj spróbować są steki pochodzące z lokalnej wołowiny oraz duszona ośmiornica, będąca jedną z najbardziej tradycyjnych potraw azorskich. To, co naprawdę wyróżnia to danie, to przyprawy, spośród których możemy wyróżnić typowe „vinho de cheiro” (lub czerwone wino) oraz mieloną ostrą papryczkę.
Po kolacji, jeśli czas pozwoli, udajemy się na krótki spacer po wąskich brukowanych uliczkach zabytkowego miasta Ponta Delgada. Miasto było niegdyś prostą wioską rybacką, która w XVI wieku stała się głównym portem wyspy São Miguel i całych Azorów. Znaczna część architektury z tego okresu jest barokowa, z charakterystycznymi czarno-białymi budynkami składającymi się z bielonych ścian otoczonych ciemnymi bazaltowymi obrzeżami. Ponta Delgada jest bogate w historię i kulturę oraz jest kluczowym miejscem w zrozumieniu dziedzictwa Azorów.
Dzisiaj przez cały dzień eksplorujemy zachodnią część wyspy. Zaczynamy od przystanków przy jeziorach Empadadas i Canario. Te wulkaniczne laguny urzekają niebieskimi odcieniami wody kontrastującymi z otaczającą ją zieloną roślinnością majestatycznego lasu, który dodatkowo upiększają intensywnie niebieskie hortensje, które są wszechobecne na wyspie. Zatrzymamy się także na punkcie widokowym Boca del Inferno, z któego widać dwa jeziora.
Jedziemy do wulkanu Sete Cidades na czarujący spacer wokół tego kultowego ogromnego krateru, który zawiera dwa malownicze jeziora - jedno niebieskie i jedno zielone, odpowiednio Lagoa Verde i Lagoa Azul. Kolory jezior w połączeniu z bogatą roślinnością to spektakularny widok.
Ruszamy w dalszą drogę zachodnim a następnie północnym wybrzeżem wyspy, gdzie zatrzymujemy się w licznych niezwykłych punktach widokowych. Wysokie ciemne klify pokryte soczyście zieloną trawą na tle, miejscami szmaragdowego a miejscami granatowego, oceanu to krajobraz, który za każdym razem zapiera dech w piersiach.
Na koniec dnia jedziemy do najbardziej malowniczo położonego kompleksu basenów termalnych na całej wyspie - Caldeira Velha. Niewielkie akweny z ciepłą wodą otoczone są tu bujną roślinnością przypominającą dżunglę zapewniając nam ucztę dla wszystkich zmysłów i fantastyczny relaks.
Rano udajemy się w rejs w poszukiwaniu wielorybów. Spotkanie kaszalota w jego naturalnym środowisku to absolutnie niezapomniane przeżycie. Wody otaczające Azory są domem dla ponad 20 gatunków waleni, co stanowi jedną trzecią wszystkich gatunków na świecie, więc przy odrobinie szczęścia czeka nas cudowna przygoda.
Po rejsie udajemy się na plantację ananasów w Ponta Delgada. Azorskie ananasy są dość małe, ale przez niektórych oceniane są jako najsłodsze i najsmaczniejsze na świecie. Dowiadujemy się, jak uprawiane są te owoce i czemu ich dojrzewanie zajmuje aż 2 lata!
Pozostałą część dnia eksplorujemy wschodnią część wyspy, która ponownie zachwyca widokami zapierającymi dech w piersiach. Zatrzymujemy się na licznych punktach widokowych i udajemy się na krótkie spacery, które umożliwiają nam podziwianie zjawiskowych wytworów przyrody na Azorach. Schodzimy również w dół do latarni morskiej Arnel, która jest najstarszą latarnią na Azorach. Tutejsza panorama robi wrażenie - z jednej strony podziwiamy nieskończony ocean, z drugiej strony widzimy wysokie zielone klify z pięknym wodospadem, zanurzające się prostopadle w czystych wodach.
Na koniec dnia spacerujemy po uliczkach w Ponta Delgada.
Dziś poruszamy się po centralnej części wyspy, zaczynając od plantacji herbaty, która jest najstarszą w Europie, a przez wiele lat uchodziła za jedyną na naszym kontynencie. Przejdziemy się pomiędzy soczyście zielonymi krzewami herbacianymi, a następnie skosztujemy jak smakuje ta nietypowa europejska herbata.
Po filiżance azorskiej herbaty udajemy się na spacer do niewielkiego, lecz uroczego wodospadu Salto do Cabrito. Dalej kontynuujemy podróż nad niesamowite jezioro kalderowe Lagoa do Fogo, powstałe w kraterze uśpionego wulkanu sprzed ponad 15 000 lat. Nienaruszona zieleń wulkanicznych ścian wypełnionych bujną roślinnością kontrastuje z przejrzystą, błękitną wodą jeziora, czyniąc je bez wątpienia jednym z najwspanialszych miejsc na Azorach.
Po południu jedziemy nad jezioro Furnas, leżące w kotlinie, słynącej z aktywności wulkanicznej, która przez lokalnych mieszkańców została wykorzystana jako naturalne piece czy też kotły do gotowania dań. Skosztujemy tradycyjne Cozido gotowane w wulkanicznych fumerolach. Zróżnicowana aktywność wulkaniczna stworzyła również źródła termalne i wrzące baseny błotne. Dlatego też następnie udajemy się do ogrodów botanicznych Terra Nostra, założonych ponad 200 lat temu, z odkrytym basenem termalnym, w którym możemy popływać i zrelaksować się po całym dniu wrażeń.
Po porannym odpoczynku, jedziemy na lotnisko, skąd lecimy z Azorów na Maderę. Zawozimy bagaże i zakwaterujemy się w miejscu, które będzie naszą bazą na kolejne sześć nocy i skąd będziemy zwiedzać atrakcje Madery. Funchal bierze swoją nazwę od słowa „funcho”, oznaczającego koper włoski. Według miejscowej legendy, kiedy Zarco wylądował tutaj w 1419 roku, nazwał to miejsce na cześć obfitości znalezionego zioła. Odwiedzający żeglarze nazywali to miasto „Małą Lizboną” ze względu na okazałość katedry i budynków otaczających port.
Tego wieczoru podczas wspólnej kolacji będziemy mogli spróbować dań ze świeżymi owocami morza, z których słynie Madera, takich jak tuńczyk ze smażoną kukurydzą lub czarna pałasz ze smażonym bananem. Na deser warto skosztować puddingu z marakui.
Dziś rano rozpoczynamy 3-godzinny spacer po Półwyspie św. Wawrzyńca, który jest najbardziej wysuniętym na wschód krańcem Madery. Z każdym krokiem możemy tu podziwiać spektakularne, surowe pustynne pejzaże wschodniej części wyspy, tak różne od bujnej roślinności porastającej pozostałą część wyspy. Tutejsze widoki zapierają dech w piersiach.
Następnie jedziemy do spokojnej miejscowości Porto da Cruz, położonej u podnóża imponującej skały, stromo wpadającej do oceanu. Jemy wspólny lunch w jednej z tutejszych restauracji i udajemy się do lokalnej fabryki trzciny i destylarni rumu. Biały rum z trzciny cukrowej jest podstawowym składnikiem typowego maderskiego koktajlu, nazywanego poncha, miksowanego z sokiem owocowym z cytryn, pomarańczy lub marakui.
Wyjeżdżamy z Porto da Cruz i idziemy na krótki spacer malowniczą lewadą Dos Balcoes. Ścieżka prowadzi przez dorodny las, po czym kończy się na tarasie z widokiem na ocean oraz na Pico Ruivo, który jest najwyższym szczytem Madery o wysokości 1862 m n.p.m.
Dziś rano jedziemy do Doliny Zakonnic (Curral das Freiras). Nazwa wzięła się od małej parafii położona między prawie prostopadłymi górami w sercu wyspy. Szczyty często pokryte są mgłą, co nadaje miejscu niepowtarzalnego klimatu. Tutejsza okolica słynie z kasztanów jadalnych używanych do różnych dań w codziennej kuchni. Co roku jest tu nawet obchodzony festiwal kasztanów. Degustujemy przysmaki z tymi pysznymi orzechami.
Następnie wracamy do Funchal i wsiadamy do kolejki linowej, która zawozi nas na górę do urokliwych Ogrodów Botanicznych w Monte. Po spacerze w cieniu niesamowitych drzew i gatunków roślin z całego świata, zjemy lunch z widokiem na ocean i miasto.
Po południu udajemy się do lokalnej winnicy, aby spróbować słynnego wzmacnianego wina Madera, produkowanego na wyspie od XVII wieku, a potem spacerujemy po historycznym centrum miasta Funchal. Przechodzimy ulicą Rua de Santa Maria, która jest swoistą galerią sztuki na świeżym powietrzu, w której znajduje się ponad 200 dzieł sztuki, które są namalowane na drzwiach. Będziemy mieli okazję podziwiać kolonialną architekturę w okolicach Fortu Santiago, Pałac Rządu Regionalnego oraz Pałac Sao Lourenco. Zjadamy pyszną kolację na jednej w otoczeniu klimatycznej, historycznej architektury Funchal.
Zaczynamy nasz dzień od spaceru po jednej z lewad, czyli tras prowadzących wzdłuż kanałów nawadniających, które stały się ulubionymi trasami dla osób chcących zanurzyć się w bujnej roślinności Madery. Po drodze oglądamy wodospady i pradawne lasy wawrzynowe.
Po spacerze podziwiamy widoki w drodze do Seixal, miasta na północy wyspy, znanego ze swej czarnej wulkanicznej plaży oraz niesamowitego basenu z niepowtarzalnym wulkanicznym łukiem skalnym.
Po kąpieli i odpoczynku zatrzymamy się w lokalnym barze, popularnym wśród mieszkańców, serwującego typowe maderskie przysmaki i przepyszną ponchę, a także nikitę, czyli lokalnego drinka zmiksowanego z lodami waniliowymi.
Dziś objeżdżamy wyspę. Zaczynamy od nadmorskiego klifu Cabo Girao z tarasem widokowym o przeszklonej podłodze znajdującym się na wysokości 580 metrów. Z tego punktu podziwiamy olśniewające południowe wybrzeże, gdzie krajobraz miejski harmonizuje z otaczającymi go zielonymi zboczami górskimi Madery. W oddali widać również małe miejscowości wyróżniające się niewielkimi obszarami upraw bananów u podnóża klifów.
Jedziemy dalej na zachód i zjeżdżamy kolejką linową do jednej z takich małych plantacji o nazwie Faja Dos Padres. Idąc spacerem wśród zielonych bananowców, dochodzimy do małej kamiennej plaży, gdzie mamy chwilę na przyjemny relaks i odpoczynek. Jemy lunch w restauracji z zachwycającym widokiem ocean i klify.
Po lunchu jedziemy na punkt widokowy przy latarni morskiej w Ponta do Pargo na najbardziej wysuniętym na zachód krańcu wyspy. Znajdujemy się na 290 metrach, skąd panoramiczny widok na Atlantyk, imponujące klify i formacje skalne wprawiają w zachwyt.
Kontynuujemy podróż na północ i zjeżdżamy widokową kolejką linową z Achadas da Cruz. Udajemy się na krótki spacer ciesząc się spokojem, który charakteryzuje to odosobnione miejsce. Mała żwirowa plaża to idealne miejsce do kontemplacji otaczającego nas krajobrazu, gdzie w otoczeniu skalnych formacji i granatowych wód oceanu znajdują się pola uprawne, które dodatkowo upiększają całą scenerię. Lokalne uprawy i potrzeba transportu zbiorów na górę były głównym powodem powstania tej kolejki linowej.
Następnie przejeżdżamy piękną drogą po płaskowyżu, znajdującym się średniej wysokości 1500 m. n.p.m. Krajobraz jest bardzo zielony, dzięki bogactwu tutejszej flory. W dni z dobrą widocznością można stąd zobaczyć linię brzegową wybrzeża południowego i północnego.
Na koniec dnia udajemy się na spacer po lesie Fanal, w którym często gęsta mgła spowija poskręcane gałęzie starych drzew nadając okolicy zjawiskowego baśniowego klimatu. Przy odpowiednich warunkach pogodowych to miejsce nabiera naprawdę mistycznego klimatu.
Dzień zaczynamy od wjazdu na szczyt Pico Arieiro, który znajduje się na wysokości 1810 m n.p.m., dzięki czemu możemy podziwiać stąd spektakularną panoramę na okoliczne skaliste szczyty oraz zielone wzgórza. Chętni mają możliwość udania się na wspaniały 4-godzinny trekking pomiędzy szczytami Pico Areiro i Pico Ruivo.
Zjeżdżamy z gór na północ wyspy do miasta Santana, w którym oglądamy tradycyjne kolorowe trójkątne domy. Następnie jedziemy dalej północnym wybrzeżem i odwiedzamy malownicze miasteczko Sao Vicente, którego historia sięga XV wieku. Kierujemy dalej na zachód i zatrzymujemy się na punkcie widokowym Ribeira da Janela. Te okolice są przez niektórych nazywane europejskimi Hawajami, ze względu na zielone klify i liczne wodospady, którymi woda wpada do przejrzystych wód oceanu.
Nasz kolejny przystanek to miasto portowe Porto Moniz, znane ze swoich naturalnych basenów z wodą morską, które powstały w przybrzeżnych skałach lawowych. Tu czeka nas zasłużona chwila relaksu.
W drodze powrotnej zatrzymujemy się na kolację przy zachodzie słońca w rybackim miasteczku Camara de Lobos. Dla niektórych będącym najbardziej urokliwym miastem na wyspie.
Dzisiaj rano korzystamy z ostatnich chwil na wyspie. Mamy czas na relaks i czas wolny, aby zakupić ostatnie pamiątki i smakołyki.
Następnie jedziemy na lotnisko i wracamy do Polski.
Jeśli pragniesz więcej niezapomnianych doświadczeń, skorzystaj z dodatkowo płatnych atrakcji, które jeszcze bardziej urozmaicą Twoją wycieczkę objazdową po Maderze i Azorach.
*Atrakcje są możliwe w zależności od terminu i dostępności.
Wiemy, jak ważny jest odpoczynek po dniu pełnym przygód, dlatego dbamy o to, aby wszystkie noclegi podczas podróży były bezpieczne i komfortowe.
Nasz standard Komfort oferuje noclegi w wygodnych hotelach o dobrym standardzie. Pokoje są przytulne i zapewniają komfortowy wypoczynek. Większość z tych miejsc ma dodatkowe udogodnienia, takie jak restauracje, bary, ogrody lub baseny.
Rodzaj: komfortowe hotele, pensjonaty, komfortowe bungalowy, prywatne wille lub apartamenty
Poziom: porównywalne do 3-gwiazdkowego
Pokoje: 2-osobowe, prywatna łazienka - zawsze
Przed zgłoszeniem na wyjazd zachęcamy do zapoznania się z wiadomościami na stronie Ministerstwa Spraw Zagranicznych RP - Polak za granicą. Znajdą tam Państwo informacje dotyczące aktualnych ostrzeżeń dla podróżujących w danym kraju, wymaganych dokumentów podróży, bezpieczeństwa, zdrowia i zalecanych szczepień itp.
Portugalia jest krajem bezpiecznym dla turystów, jednak zdążają się drobne kradzieże i trzeba zachować szczególną uwagę w miejscach typu dworzec lub bazar.
Ambasada RP w Lizbonie
adres: Av das Descobertas, 2, 1400-092 Lisboa, Portugal
telefon: +351 213 041 410
e-mail: lizbona.amb.sekretariat@msz.gov.pl
Ambasada Portugalii w Polsce
adres: ul. Ateńska 37, 03-978 Warszawa, Polska
telefon: 00 48 22 511 10 10/11/12 (Ambasada), 00 48 22 511 10 00/01 (Sekcja Konsularna)
e-mail: varsovia@mne.pt (Ambasada)
Obywatele Polski nie potrzebują wizy, przylatujemy na Maderę i Azory z dowodem osobistym lub paszportem.
Przed zgłoszeniem na wyjazd zachęcamy do zapoznania się z wiadomościami na stronie Głównego Inspektoratu Sanitarnego. Znajdą tam Państwo informację dotyczące zalecanych szczepień oraz wykaz punktów, w których można wykonać szczepienia przed wyjazdem za granicę.
Uczestnicy wyjazdu ubezpieczeni są w ramach pakietu "Bezpieczne Podróże" w wariancie Travel Standard w T.U. Signal Iduna na poniższe sumy: KL - Koszty Leczenia - do 300 000 EUR; NNW - Następstwa Nieszczęśliwych Wypadków - do 30 000 PLN; OC - Odpowiedzialność cywilna - do 60 000 EUR; BP - Bagaż Podróżny - do 3000 PLN; dodatkowo każdy uczestnik otrzymuje ochronę od zaostrzenia choroby przewlekłej w cenie.
Wszędzie płacimy w Euro, nie ma problemu z płatnościami kartą oraz wypłatami z bankomatów.
Internet dostępny jest w apartamentach oraz wielu kawiarniach i restauracjach. Do tego oczywiście możemy korzystać z internetu LTE w telefonach, ponieważ nie ma za to dodatkowych opłat.
Gniazdka dostosowane są do wtyczek tak samo jak w Polsce.
Śniadania możemy przygotowywać sami. Pozostałe posiłki jemy w sprawdzonych lokalnych restauracjach i barach. Lokalna kuchnia to ważny element każdej naszej wyprawy.
Ceny jedzenia na Azorach są generalnie uważane za nieco niższe lub porównywalne do cen w kontynentalnej Portugalii, co oznacza, że są przystępne dla turystów z Polski, zwłaszcza w porównaniu z wieloma krajami Europy Zachodniej. Lokalne produkty, takie jak sery, wołowina, ryby i owoce morza, są wysokiej jakości i dostępne w rozsądnych cenach, szczególnie na targach i w lokalnych restauracjach.
Ceny jedzenia na Maderze są podobne do tych w kontynentalnej Portugalii lub nieznacznie wyższe, zwłaszcza w turystycznych centrach jak Funchal. Lokalne specjały, takie jak ryba espada (pałasz czarny), espetada (szaszłyki mięsne), czy owoce tropikalne, są warte spróbowania. Można znaleźć zarówno droższe restauracje, jak i bardziej przystępne cenowo "tascas" (tradycyjne knajpki).
Mają klimat umiarkowany morski, bardzo łagodny i wilgotny. Pogoda jest znana ze swojej zmienności – w ciągu jednego dnia można doświadczyć słońca, deszczu i wiatru. Temperatury są wyrównane przez cały rok:
Jaki jest najcieplejszy miesiąc na Azorach?
Ma klimat subtropikalny. Nazywana jest "wyspą wiecznej wiosny" ze względu na łagodne temperatury przez cały rok. Pogoda różni się między południowym wybrzeżem (cieplejszym i bardziej słonecznym) a północnym (chłodniejszym i wilgotniejszym) oraz rejonami górskimi.
Jaki jest najcieplejszy miesiąc na Maderze?
Na Maderę najlepiej lecieć od maja do września, kiedy panują najwyższe temperatury i jest najmniej opadów, idealne do plażowania i aktywności na świeżym powietrzu. Wiosna (marzec-maj) również jest przyjemna, z kwitnącą roślinnością i dobrymi warunkami do wędrówek. Na Azorach najlepszy czas to okres od maja do września, charakteryzujący się najbardziej stabilną pogodą i temperaturami sprzyjającymi zwiedzaniu oraz aktywnościom wodnym. Unikanie szczytu sezonu w lipcu i sierpniu może zapewnić spokojniejszy pobyt. Zarówno Madera, jak i Azory oferują atrakcje przez cały rok, ale te okresy gwarantują najkorzystniejsze warunki pogodowe dla większości turystów.
Koszt wycieczki na Maderę i Azory wynosi w granicach 3100 - 3500 EUR, jednak ostateczna cena jest wypadkową wielu czynników. Wpływ na nią mają między innymi wybrany termin podróży, pora roku, dostępność miejsc w hotelach oraz aktualne ceny atrakcji turystycznych.
Terminy i ceny mogą ulec zmianie - zarezerwuj wycieczkę objazdową teraz i uzyskaj gwarancję podanej kwoty. Możesz bezpłatnie anulować rezerwację wyprawy do 100 dni przed datą rozpoczęcia podróży. Przeczytaj o naszych zasadach rezygnacji.
Troska o każdy szczegół Twojej podróży jest dla nas priorytetem. Dbamy o komfort i bezpieczeństwo podczas wyprawy grupowej tak, aby każdy wymagający podróżnik mógł zająć się jedynie czerpaniem radości z nowej przygody.