Azory są idealnym miejscem do oglądania wielorybów! A czemu tak jest? Tego możesz dowiedzieć się czytając ten post!
Azory, należące do Makaronezji, to grupa dziewięciu portugalskich wysp, rozciągających się na przestrzeni Oceanu Atlantyckiego. Jest to nadal dosyć dzikie i nie tak często odwiedzane przez turystów miejsce, co pozwala na odkrycie niesamowitej przyrody oraz życia zwierząt lądowych i morskich. Dodatkowo, dzięki ukształtowaniu terenu oraz wulkaniczemu pochodzeniu wysp, pod wodą występuje wiele grot i jaskiń!
Wody wokół Azorów są uważane za jedno z najlepszych miejsc na świecie do obserwowania wielorybów. Są one oazą życia dla prawie trzydziestu gatunków wielorybów, które migrują z zimniejszych wód Antarktyki na cieplejsze wody Azorów. Dzieje się tak za sprawą golfsztromu, czyli prądu zatokowego, który je ociepla. Tworzą przy tym jedno z największych skupisk tych olbrzymów na świecie poszukując pożywienia, miejsca do rozmnażania oraz odpoczynku. Okres od kwietnia do października to szczególnie atrakcyjny czas na obserwowanie wielorybów na Azorach. Jednak wiele z nich można zobaczyć cały rok.
Wieloryby, osiągając imponujące rozmiary, są jednymi z największych stworzeń na Ziemi. Największym znanym gatunkiem jest błękitny płetwal, który może mierzyć nawet do 30 metrów długości. Ssaki te, są zwierzętami społecznymi, często żyjącymi w grupach zwanych stadami. Stworzenie takich więzi społecznych jest dla nich ważne zarówno w celu polowania, jak i wspólnego wychowywania swojego potomstwa. Podczas naszych wypraw po Azorach zdarzyło nam się zaobserwować m.in. płetwale błękitne, płetwale zwyczaje, płetwale czerniakowe, humbaki czy kaszaloty spermacetowate, które są największymi żyjącymi drapieżnikami.
Płetwale błękitne mogą osiągać nawet 30 metrów długości i ważyć ponad 150 ton. Najcięższym płetwalem błękitnym, jakiego kiedykolwiek zarejestrowano, była samica ważąca prawie 190 ton! To tyle, ile waży 30 słoni lub 2500 osób! Co więcej, jeśli chcemy zobrazować wielkość narządów tych ssaków, to ich języki ważą więcej niż słoń (do 4 ton!), serce rozmiarem przypomina samochód (i waży około 600 kg), a aorta jest tak szeroka, że małe dziecko mogło by przez nią się przeczołgać (średnica wynosi do 23 cm). Ich mózgi natomiast są zaskakująco małe i ważą zaledwie 7 kg. Pomimo swoich rozmiarów, płetwale błękitne mogą pływać z prędkością do 48 km/h. Są to również długowieczne zwierzęta i mogą przeżyć do 100 lat.
Kaszaloty spermacetowate mają natomiast największe mózgi spośród wszystkich zwierząt na Ziemi. Może on ważyć do 9 kilogramów. Posiadanie największego mózgu to nie jedyny tytuł, jakim się szczycą. Kaszaloty wydają również najgłośniejsze dźwięki (do 230 dB!) na Ziemi i są one głośniejsze niż silnik startującego samolotu odrzutowego. Jest to bardzo przydatne podczas polowania na gigantyczne kałamarnice, które osiągają ponad 12 metrów długości. Dźwięk może ogłuszyć ofiarę, pozwalając na sukces kaszalota w zdobywaniu pożywienia.
Oprócz tych ssaków, na Azorach możemy również zobaczyć rekiny, różne gatunki delfinów, ryby takie jak tuńczyk czy wyskakujące ponad taflę wody mobule. Ponadto, kilkukrotnie widzieliśmy już żeglarza portugalskiego, który często mylony jest z pływającą na wodzie reklamówką lub kawałkiem plastiku. Jego niespotykany wygląd zachwyca, jednak należy pamiętać, że ze względu na sięgające kilkunastu metrów parzydełka, jest on bardzo niebezpieczny!
To właśnie dlatego Azory są świetnym miejscem dla osób, chcących znaleźć się na środku Oceanu Atlantyckiego i zobaczyć na własne oczy piękno podwodnego świata!
Kliknij i poznaj życie podwodne Raja Ampat w Indonezji!