Szacuje się, że Pustynia Namib ma prawie 80 mln lat i jest uważana za najstarszą pustynię na świecie. Znajduje się w południowo-zachodniej Afryce, rozciągając się przez terytorium Namibii, a także częściowo przez Angolę i Republikę Południowej Afryki. W 2013 roku została wpisana na listę światowego dziedzictwa UNESCO pod nazwą - Namib Morze Piasku.
Niektórzy mogą myśleć, że nazwa pustyni wzięła się od kraju, której zajmuje największy obszar. Jednak tak nie jest. “Namib” w języku nama, którym posługują się mieszkańcy terenów Namibii i RPA, oznacza “olbrzymi”. Jest to jak najbardziej trafna nazwa, ponieważ powierzchnia tej pustyni to ponad 130 tys. km². Inne tłumaczenie mówi, że “namib” to “miejsce, w którym nic nie ma”. Nie jest to jednak do końca zgodne z prawdą, ponieważ mimo ogromnej suszy jaka panuje na pustyni (suma opadów rocznych nie przekracza 14 mm!), znajduje się tam wiele unikalnych gatunków roślin i zwierząt, które doskonale przystosowały się do ekstremalnych warunków. Przykładem jest drzewo welwiczja przedziwna, które jest endemitem pustyni Namib i może żyć przez setki lat, mimo bardzo ograniczonego dostępu do wody!
Wcześniej wspomniany brak wody i pożywienia, wysokie temperatury oraz ograniczony dostęp do schronień, ze względu na ubogą roślinność, nie stanowią idealnego środowiska dla zwierząt. Jednak dzięki ewolucji, niektóre z nich wykształciły specjalne mechanizmy, pozwalające im na adaptację do tych trudnych warunków. Możemy zaobserwować tutaj jaszczurki np. kameleony, owady czy pająki. Biała dama, czyli tańczący pająk, swoją nazwę zawdzięcza białemu ubarwieniu oraz niecodziennie spotykanym sposobie poruszania, polegającym na przeskakiwaniu z nogi na nogę.
Ssaki, które możemy spotkać to m.in. złotokret, nosorożce, zebry, słonie czy lwy. Jednak najbardziej popularna jest antylopa - oryks. Oryks jest symbolem Namibii, a także przykładem doskonałej adaptacji do trudnych warunków panujących na pustyni. Gdy temperatura powietrza jest zbyt wysoka, zwierzę przestaje się pocić, aby nie tracić wody w organizmie. Jest to możliwe dzięki umiejętności ochładzania i podgrzewania krwi oraz wyrównywania temperatury ciała z temperaturą otoczenia.
A skąd zwierzęta i rośliny pozyskują wodę w takich warunkach? Wzdłuż wybrzeża Pustyni Namib znajduje się obszar znany jako "mgła namibijska". Ze względu na chłodne prądy morskie i różnice w temperaturze powietrza, powietrze nad oceanem kondensuje się, tworząc gęstą mgłę. Ta mgła jest cennym źródłem wody dla roślin i zwierząt zamieszkujących pustynię, które potrafią ją skutecznie wykorzystać. Są tylko dwie pustynie mgielne na świecie - Atakama i Namib.
Charakterystyczną cechą Pustyni Namib jest obecność wyjątkowo wysokich wydm, które są jednymi z najwyższych na świecie. Niektóre z nich osiągają nawet ponad 300 metrów wysokości. Wydmy w Namibii są zróżnicowane pod względem koloru - mogą mieć odcienie czerwieni, pomarańczu, żółci i brązu, tworząc malownicze krajobrazy i zachwycając podróżników i fotografów z całego świata. Co ciekawe, kolor piasku zależny jest od pory dnia i odległości od oceanu. Im bliżej oceanu tym piasek jest bardziej żółty, natomiast w głębi pustyni będzie bardziej czerwony. Dodatkowo, rano i wieczorem jest ciemnopomarańczowy, a w środku dnia kolor jest bledszy.
Podczas podróży po pustyni Namib nie można ominąć Sossusvlei, czyli miejsca gdzie spotykają się wydmy i słone jezioro. Nieopodal położone jest niesamowite solnisko z białą glinką - Deadvlei, czyli “martwe bagno”. Na dnie tej doliny rosły kiedyś akacje. Dzisiaj jednak możemy podziwiać jedynie martwe kikuty drzew, które wbrew pozorom robią wrażenie.
Pustynia Namib to miejsce, które zachwyca. Podczas podróży przez te bezkresne przestrzenie odkryjemy piękno wydm, przeżyjemy mistyczną mgłę, spotkamy wyjątkowe gatunki roślin i zwierząt, a także doświadczymy niezapomnianych zachodów słońca i gwiaździstego nieba. Czy jesteś gotowy na tę podróż przez najstarszą pustynię na Ziemi? Sprawdź nasz program!