Wyruszając w podróż po Afryce, niewiele osób ma na myśli góry. Ale jesteśmy pewni, że te oszałamiające, pokryte lodem szczyty, ukryte głęboko w sercu Ugandy, zmienią Twoje spojrzenie na ten kontynent! Mowa o Górach Ruwenzori - miejscu, gdzie rzeczywistość wyprzedza wyobrażenia, a piękno otacza cię ze wszystkich stron.
To sprawia, że Ruwenzori są jednym z najbardziej unikalnych ekosystemów na Ziemi. Znajdują się tutaj również jeziora, rzeki i wodospady, co tylko dodaje uroku temu miejscu!
Góry Ruwenzori, znane również jako "Góry Księżycowe" (ang. Mountain of the Moon), stanowią jedną z największych atrakcji Ugandy, choć wciąż pozostają względnie nieodkrytą perłą dla większości podróżników. Sugeruje się, że po raz pierwszy opisał je grecki matematyk i geograf Ptolemeusz około 150 roku n.e. w swoim dziele „Geografika Hyphegesis” i właśnie tam używał określenia Gór Księżycowych. Ich obecna nazwa, ze względu na mgliste szczyty i obfite opady deszczu, wywodzi się od słowa “Rwenjura”, co w języku lokalnego plemienia Bakonzo oznacza “miejsce, gdzie rodzi się deszcz” (ang. rainmaker). Bakonzo to lud, który zamieszkuje niższe partie Ruwenzori po stronie ugandyjskiej, natomiast lud Banande zamieszkuje po stronie kongijskiej. Co ciekawe, według lokalnych legend, Góry Ruwenzori mogą być tajemniczym miejscem opisanym w starożytnych tekstach jako Kraj Ofir, znany z miejsca pochodzenia złota króla Salomona!
Góry Ruwenzori miały swoje wielkie wejście na światową scenę dopiero w 1888 roku. W trakcie jednej z wypraw wokół jeziora Wiktorii, Henry Morton Stanley - słynny odkrywca, miał niezwykłe szczęście. W dniu, gdy deszcz akurat nie padał, niespodziewanie pojawiły się przed nim pokryte śniegiem szczyty. Był to moment, który na zawsze odmienił jego życie oraz historię tego regionu. Stanley natychmiast skojarzył te góry z opisami, które odnotował już Ptolemeusz. Dla uczczenia wkładu Henry'ego w odkrycie tego cudu natury, najwyższa góra została nazwana jego nazwiskiem. Warto wiedzieć, że są to jedyne góry w Afryce Wschodniej, które nie zostały stworzone przez działalność wulkaniczną! Ich imponujące masywy osiągają wysokość nawet ponad 5000 m.n.p.m., a na ich szczytach spoczywa wieczny lód i śnieg. Najwyższa jest, wcześniej wspomniana, Góra Stanley’a z wierzchołkiem Margherita (Szczyt Małgorzaty) na wysokości 5 109 m n.p.m. Jest to trzeci najwyższy szczyt w Afryce, zaraz po Kilimandżaro (5 895 m n.p.m.) w Tanzanii oraz Mount Kenya (5 199 m n.p.m.) w Kenii!
To na tym masywie góskim spotykają się równikowe deszcze z lodowymi wiatrami, tworząc wyjątkowy mikroklimat, sprzyjający rzadkim gatunkom flory i fauny. Górski Park Narodowy Rwenzori jest uznanym miejscem światowego dziedzictwa UNESCO (wpisany na listę w 1994 roku), w którym znajduje się około 70 gatunków ssaków, ponad 217 pięknych gatunków ptaków, podczas gdy około 19 gatunków ptaków to endemity. Ponadto, Góry Ruwenzori są domem dla rzadkiej populacji górskich goryli! Czy chciałbyś/chciałabyś je zobaczyć na własne oczy?
Przeczytaj, gdzie jeszcze możesz spotkać niezwykłe goryle górskie!
Jeśli wcześniej nie słyszałeś/aś o Górach Ruwenzori to mamy nadzieję, że teraz już wiesz, czemu na pewno powinny się one znaleźć na Twojej liście miejsc, które musisz odwiedzić!