Czekoladowe Wzgórza - powstały przez starcie olbrzymów, czy może jednak w wyniku rozpaczy po złamanym sercu? Legend jest wiele, a teoria naukowa również nie jest do końca jasna, dlatego decyzję pozostawiamy Tobie. Czy bardziej skłaniasz się ku naukowej teorii opartej na procesach geologicznych, czy też oddajesz się urokowi legend o bitwie gigantów lub o nieśmiertelnym olbrzymie i jego niekończącej się tęsknocie? ;)
Czekoladowe Wzgórza to jedna z najpopularniejszych atrakcji turystycznych na Filipinach. Znajdują się na wyspie Bohol, w prowincji Carmen. Składają się z ponad 1200 stożkowych wzgórz, które mają od 30 do 120 metrów wysokości. Co ciekawe, ich nazwa wcale nie pochodzi od czekolady, lecz od koloru porastającej je trawy w zależności od pory roku. W porze deszczowej trawa, która je porasta, jest zielona. W porze suchej, czyli od grudnia do maja, trawa wysycha i powoli zmienia kolor, finalnie przybierając intensywny brązowy kolor, przypominający barwę czekolady. To wtedy magiczny krajobraz jawi się w pełnej krasie.
Istnieje wiele legend i mitów tłumaczących pochodzenie Czekoladowych Wzgórz. Jedna z najpopularniejszych opowiada o walce dwóch gigantycznych potworów, które rzucały się kamieniami i piaskiem. Po jakimś czasie batalia im się znudziła, a oni sami się pogodzili. Jednak pozostawili po sobie bałagan, w postaci tych niezwykłych pagórków.
Inna legenda z kolei opowiada o nieśmiertelnym olbrzymie Arogo, który skrywał w swoim sercu miłość do śmiertelnej kobiety o imieniu Aloyi. Kiedy ukochana zmarła, jego rozpacz była tak głęboka, że jego łzy nie przestawały płynąć. Te niezliczone krople smutku opadły na ziemię, gdzie z czasem zamieniły się w wyjątkowe stożki, tworząc Czekoladowe Wzgórza. Każdy pagórek, jakby zastygły w wiecznej tęsknocie, stanowi teraz nieśmiertelny pomnik tej tragicznej miłości, a krajobraz przybiera formę opowieści, której nie sposób zapomnieć.
Dokładny mechanizm powstawania Czekoladowych Wzgórz nie jest do końca poznany. Najpopularniejsza teoria mówi, że są one pozostałością po wapiennych koralowcach, które wytworzyły się miliony lat temu na dnie morza. W wyniku ruchów tektonicznych koralowce zostały wynurzone i narażone na działanie czynników atmosferycznych, takich jak deszcz i wiatr. Te czynniki spowodowały, że te miękkie skały wapienne uległy erozji, tworząc dzisiejsze wzgórza. Dlaczego natura wyrzeźbiła je akurat w takim kształcie? To pozostaje wielką tajemnicą.
Istnieje także inna fascynująca teoria, sugerująca, że Czekoladowe Wzgórza powstały w wyniku erupcji podwodnych wulkanów i skomplikowanych procesów krasowych (przekształcanie skał wapiennych w różnorakie formy terenu). Tradycyjnie, tego typu zjawiska prowadzą również do formowania jaskiń, jednak w przypadku Czekoladowych Wzgórz, nie spotykamy się z ich obecnością. Dlatego nie wiemy czy jest to słuszna teoria.
I tak, i nie… Przejść pomiędzy nimi się nie da, ponieważ Czekoladowe Wzgórza zostały uznane za rezerwat przyrody w 1988 roku, co pomaga w zachowaniu tego unikalnego ekosystemu oraz chronieniu go przed negatywnym wpływem działalności człowieka. Jednak można je podziwiać w pełnej krasie z odległości wchodząc na punkt widokowy Chocolate Hills Complex. Stąd ukazuje się piękna panorama.
Czekoladowe Wzgórza to niesamowite miejsce, które zachwyca każdego, kto je odwiedzi. To jeden z najbardziej niezwykłych krajobrazów na świecie. Widok tysięcy stożkowych wzgórz, które w porze suchej przybierają czekoladowy kolor, jest naprawdę niesamowity.
Co jeszcze czeka Cię na wyspie Bohol? Przeczytaj o uroczych wyrakach!